Postup pro refinancování hypotéky
Refinancování hypotéky nemusí být běh na dlouhou trať. Přinášíme vám postup, se kterým refinancování svého úvěru zvládnete bez zbytečných komplikací. Nečekejte, až vám banka sama pošle nový návrh smlouvy. V období končící fixace (1 až 2 měsíce předem) si udělejte průzkum u konkurence. Zajímejte se o to, kolik vám jsou schopny konkurenční banky půjčit a za jakou cenu. Rovněž zhodnoťte podmínky, se kterými nejste u své banky spokojeni a pokuste se je změnit.
Jakmile vám přijde od banky obálka s novou smlouvu, měli byste už být víceméně rozhodnuti, co se svou hypotékou v následujícím měsíci uděláte. Pokud se vám banku nechce opouštět, zkuste na ni zatlačit s lepší konkurenční nabídkou. Možná si tak pomůžete k nižšímu úroku nebo k vedení účtu bez zbytečných poplatků. Nová hypotéka by měla být flexibilnější než ta původní. Při samotné žádosti o úvěr jste možná řešili pouze jednu věc, a to dosáhnout na něj. Teď už si spíše můžete diktovat podmínky. Máte pár let zaplacených – to znamená dobrou historii a pro mnoho bank jste tak velmi atraktivním klientem.
Jak se zachovat při refinancování hypotečního úvěru
Počítejte, že vás nové podmínky budou stát pár telefonů a také několik osobních návštěv v bance. Na druhou stranu, vše zvládnete vyřídit během jednoho měsíce, a pak zase budete mít na pár let klidněji. S bankou vždy komunikujte. Zajímejte se o to, kolik jí ještě dlužíte a jaké úroky u hypotečních úvěrů aktuálně nabízí. Některé banky rovněž vyžadují odhad nemovitosti, který může refinancování značně zkomplikovat, pokud je starší než 6 let.
Nejnovější komentáře