Změna úrokové sazby
Při sjednání hypotečního úvěru můžete vybírat ze dvou typů úrokových sazeb. V prvním případě se jedná o fixní úrokovou sazbu, která je pevně stanovená obvykle na několik let (1 rok, 2 roky, 3 roky, 5 let i více). Druhým případem je variabilní úroková sazba, která se může měnit měsíčně nebo třeba čtvrtletně – záleží na vás a na hypoteční bance, jaké si domluvíte podmínky v úvěrové smlouvě.
Nejlepší je se o změnu úrokové sazby pokusit v době konce její fixace. Během čerpání fixované hypotéky ničeho nedosáhnete. Proto se vyplatí nedomlouvat si fixaci na dlouhou dobu – třeba na 10 let – jelikož nevíte, jakým směrem se bude finanční trh vyvíjet. I pokud sazby klesnou, nemůžete to nijak ovlivnit. Na druhou stranu, pokud se úroky rapidně zvýší, vy budete platit stále tu samou částku a na změny se budete moci připravit s dostatečným předstihem. Nestane se tedy, že by hypotéka nečekaně zatížila váš rozpočet.
Změnu sazby řešte s končící fixací hypotéky
Jestliže byste chtěli svou hypotéku převést k jiné bance v době jejího zafixování, připravte se na vysoké poplatky, jelikož porušíte to, co jste si s bankou sjednali v úvěrové smlouvě.
U variabilního úroku je situace trošku odlišná. Lehce z něj můžete přejít i na fixní úrokovou sazbu. Variabilní úrok je vhodný pro lidi, kteří mají při splácení hypotéky stále finanční rezervu a mohou tedy počítat s výkyvy ve výši splátek. Hypotéky s touto sazbou si často berou mladí lidé bez rodiny, kterým v případě velkého zvýšení splátek nic extrémního nehrozí. Sází na to, že úroky se budou ještě snižovat a oni na splácení vydělají. Navíc kdykoliv se svým úvěrem mohou manipulovat.
Nejnovější komentáře